Domáca fyzická aktivita je veľmi dobrý nápad na udržanie si výbornej kondície počas celého roka. Pravidelným vykonávaním jednoduchých cvikov si udržíte nielen krásne svaly a štíhlu postavu, ale priaznivo vplývate aj na našu pohodu.
Takýto prístup však nesie so sebou riziko úrazu, najmä ak sme doteraz nemali kontakt s každodennou gymnastikou. Na čo by sme si mali dávať pozor pri pokuse o samostatnosť doma? V prvom rade – nerobte žiadne cvičenia bez zahriatia. Nezahriate svaly vystavené veľkej námahe sa môžu zlomiť a určite si vytvoríme takzvanú bolestivosť.
Keď sa zahrejeme, pamätajte na to, aby ste sa neprepínali. Nenaťahujme tréning donekonečna. Ak váš denný plán cvičenia zahŕňa hodinu alebo štyridsaťpäť minút aktivity, držte sa toho. Je lepšie cvičiť pravidelne kratšie ako raz za týždeň alebo dva. V takomto rytme sa naozaj dá udržať dokonalá postava a v skvelej forme po celý rok.
Športová kováreň charakteru
Ak dieťa vedome a dôrazne vyjadrí, čo ho zaujíma a čo mu robí radosť – keď sa rodičia nemusia čudovať, aká môže byť vášeň dieťaťa, je oveľa jednoduchšie podporovať ich rozhodnutia.
Keď dieťa odmalička prehltne chrobáka tenisu a ani na chvíľu nezmení svoj postoj, nehľadá iné vášne – pre rodičov je jednoduchšie vedome a cieľavedome podporovať každý ďalší krok. Ak dieťa rýchlo odradí od vlastných nápadov a každé tri mesiace signalizuje túžbu robiť niečo iné, potom by rodičia mali starostlivo zvážiť investovanie času a prostriedkov do každého nového rozmaru.
Vášne, ako je učenie sa hry na nástroji alebo športovanie v miestnom klubovom mládežníckom oddiele, by mali slúžiť rozvoju charakteru a schopnosti na sebe pracovať so snahou o sebazdokonaľovanie. Ak slúžia len ako dočasné rozptýlenie alebo reagujú na trend medzi rovesníkmi, potom sa dieťa môže naučiť len nedôslednosti a schopnosti rýchlo sa vzdať.
Budovanie charakteru športom
Pre niektoré deti a ich rodičov nie je športovanie v období dospievania vôbec určené na to, aby zaručilo ich dieťaťu športové štipendium alebo vytvorilo príležitosť na úspešnú športovú kariéru. Pravidelne športujúce dieťa je pre mnohých rodičov predovšetkým skvelým spôsobom, ako správne nasmerovať energiu dieťaťa prostredníctvom fyzickej aktivity.
Športové aktivity učia nielen dochvíľnosti a spoľahlivosti, ale posilňujú aj charakter a pracovitosť, čo má v neskoršom živote obrovský význam. Výskumy ukazujú, že deti, ktoré sa pravidelne venujú nejakému športu od malička a v neskoršom veku, aj počas štúdia a práce, sa lepšie organizujú a sú pripravené aj viac obetovať pre dosiahnutie svojich cieľov.
Šport prinúti každého, aj amatéra, uvedomiť si, aká dôležitá je motivácia a drina pri dosahovaní určitých cieľov. Pochopenie, že nič v tomto svete súťažných športov nie je zadarmo, a šikovné prenesenie do akejkoľvek inej životnej situácie vám umožňuje lepšie zvládať stresové situácie.