Oplatí sa konzumovať doplnky stravy?

Vitamíny, minerály a ďalšie živiny sú nevyhnutné pre správny vývoj tela a to nemožno poprieť. Oplatí sa však tieto látky získavať vo forme doplnkov stravy, teda tabliet, kapsúl, tekutín, práškov a podobných foriem?

Všetko závisí od toho, či máme skutočne nedostatok určitej zložky. Nenechajme sa oklamať reklamami, ktoré sa nás snažia presvedčiť, že nám chýba horčík, elán, vláknina, železo a všetky vitamíny. Dlhodobé užívanie suplementu, ktorý sme naozaj nepotrebovali, sa môže ukázať ako negatívne pre fungovanie tela.

Zavedenie takéhoto prípravku sa vždy oplatí konzultovať s lekárom alebo dietológom. Tiež je dobré snažiť sa telu dodať dostatok vitamínov a živín formou každodennej stravy – určite to bude zdravšie a bezpečnejšie. Doplnky stravy skrátka áno, ale len vtedy, keď ich telo skutočne potrebuje.

Naozaj potrebujú športovci doplnky výživy?

Každý začínajúci športovec sa už určite stretol s radou, ako podporiť svoj silový tréning nielen vhodnou, vysokoproteínovou stravou, ale aj suplementmi – samozrejme špeciálnymi, určenými pre ľudí zaoberajúcich sa kulturistikou. To vyvoláva otázku, či sú takéto prípravky – zvyčajne vo forme práškov alebo tekutín – také dôležité.

Odpoveď je áno, skúsme si teraz povedať prečo. Ľudia, ktorí často cvičia, majú väčšiu potrebu väčšiny živín a kulturisti potrebujú najviac bielkovín. Ako hlavný stavebný prvok organizmu je potrebný pre rozvoj a regeneráciu svalov.

Denná strava nebude schopná poskytnúť toľko bielkovín, ako sa odporúča. A stojí za zmienku, že suplementy pre športovcov nie sú len bielkoviny, ale aj mnohé ďalšie cenné zložky potrebné pre svalový rozvoj a regeneráciu organizmu. Je dôležité vždy užívať prípravky v súlade s pokynmi výrobcu.

Doplnky nie sú vždy dobré

Vitamíny, minerály a ďalšie živiny sú nevyhnutné pre správny vývoj a fungovanie tela. Uvedomujúc si to a ochotnejšie siahame po všemožných doplnkoch stravy, ktoré obohacujú naše každodenné jedlá o ďalšiu dávku cenných mikroživín. Ukazuje sa však, že by sme nemali byť takí horliví zaviesť tieto prípravky do nášho jedálneho lístka.

Áno, vitamíny sú cenné a potrebné, ale len v určitom množstve. Ich nedostatok aj nadbytok sú pre telo nebezpečné – čo môže viesť napríklad k poruche funkcie obličiek alebo nervového systému. To, samozrejme, neznamená, že by sme sa mali vyhýbať vitamínovým doplnkom a doplnkom stravy.

Siahnite po nich len vtedy, keď telo danú živinu skutočne potrebuje. Za týmto účelom je najlepšie poradiť sa s lekárom, lekárnikom alebo dietológom, no často postačí jednoduché pozorovanie vlastného tela spojené so základnými znalosťami v oblasti vitamínov a ďalších výživových mikroživín.